امام حسین (ع) الگوی زندگی
85 بازدید
موضوع: تبلیغ

مناسبت قمری:* فرخنده سالروز میلاد سرور آزادگان حضرت امام حسین(ع)* روز پاسدار


امام حسین (ع) الگوی زندگی

بعد از پیامبر اکرم (ص)اسوه های امت، امامان معصوم (ع)و اهل بیت آن حضرت می‌باشند، و یکی از این اسوه‌ها، سرور شهیدان، حسین بن علی علیه السلام است.

1 . اخلاص و خدامحوری

در پیشگاه الهی تنها اعمالی ارزش دارد که با اخلاص و رضایت خداوند همراه باشد، به همین جهت تمام اعمال در قرآن کریم به نوعی مقید به اخلاص و قصد قربت شده‌اند. درباره جهاد می‌فرماید: «والذین جاهدوا فی سبیل الله» ; بقره/20 و 218 .

«کسانی که در راه خداوند جهاد کردند» و درباره شهادت می‌خوانیم «الذین قتلوا فی سبیل الله» ; (بقره/169 .) «کسانی که در راه خدا کشته شدند.» درباره انفاق می‌خوانیم: «والذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله» ; (بقره/262 .) «کسانی که اموال خود را در راه خدا انفاق می‌کنند.»

- رضایت خدا یا مردم؟ : امام حسین (ع)فرمود: «من طلب رضا الله بسخط الناس کفاه الله امور الناس ومن طلب رضا الناس بسخط الله وکله الله الی الناس؛ (منتخب میزان الحکمه ص 221، روایت 2637 .) هرکس رضایت خدا را بخواهد هر چند با خشم مردم همراه شود؛ خداوند او را از امور مردم کفایت می‌کند، و هر کس که دنبال رضایت مردم باشد با به خشم آوردن خداوند، خداوند او را به مردم وامی گذارد.»

امام حسین (ع) و رضایت الهی

از بارزترین ویژگی‌ها و اوصاف امام حسین علیه السلام این است که در تمام زندگی، گفتار و رفتار و کردارش طبق رضایت حق و در مسیر الهی بود. جز از رضای خدا دم نزد و جز خدا ندید و جز سخن خدا نشنید و راستی که او به تمام معنی یک بنده سراپا تسلیم الهی بود. به نمونه‌هایی در این رابطه اشاره می‌شود:

درخواست خشنودی خدا: امام حسین علیه السلام در کنار قبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به درگاه خداوند عرض می‌کند: «اللهم انی احب المعروف وانکر المنکر وانا اسئلک یا ذالجلال (موسوعة امام حسین ص 276 .) والاکرام به حق القبر ومن فیه الا اخترت من امری هذا ما هو لک رضا ولرسولک فیه رضی؛ (همان، ص 287; بحار، ج 44، ص 328; فرهنگ سخنان امام حسین علیه السلام) همان» ص 385; مقتل الحسین، خوارزمی، ج 1، ص 186 . خدایا! بر استی من معروف را دوست دارم و منکر را زشت می‌دارم. ای خدای بزرگ و بزرگوار! من از تو می‌خواهم به حق این قبر [پیامبر اکرم] و کسی که درون آن است، که برای من در این قیام آنچه رضایت تو و پیامبرت در آن است پیش آوری.

فقط برای خدا: هنگامی که تیر به سینه حضرت اصابت کرد و به زمین افتاد فرمود: «بسم الله وبالله وفی سبیل الله و علی ملة رسول الله؛ (سوگنامه آل محمد صلی الله علیه و آله، ص 359; منتهی الامال، )علمیه اسلامیه»، ج 1، ص 286 . به نام خدا و به یاد خدا و در راه خدا و بر دین رسول خدا [شهید می‌شوم].

2 . صبر و بردباری / صبر در سیره امام حسین (ع)او از کودکی در مقابل فقر و نداری، مصائب مادر و پدر و برادر، ظلم‌های ستم گران، آوارگی از مدینه تا کربلا، تشنگی و گرسنگی، شهادت برادران و فرزندان و یاران و صدها مصیبت دیگر صبر و شکیبایی نمود تا آنجا که صبر را نیز از تحمل و بردباری خود خجل کرد. اینک به برخی از نمونه‌هایی که در تاریخ و روایات به آن‌ها اشاره شده می‌پردازیم:

صبر در مقابل ستمگری معاویه: پس از شهادت امام مجتبی علیه السلام، گروهی از کوفیان و دیگر شهرها به امام حسین  علیه السلام نامه نوشتند و تقاضای قیام کردند. امام در جواب آن‌ها فرمود: «همانا نظر برادرم - که خدا او را رحمت فرماید - وفاداری به پیمان صلح بود، و نظر من مبارزه و جهاد با ستم کاران است که رستگاری و پیروزی به همراه دارد، پس تا معاویه زنده است، در جای خود باشید [و صبر پیشه کنید]، پنهان کاری نمایید، اهداف خود را مخفی کنید تا مورد سوء ظن قرار نگیرید، پس هرگاه معاویه از دنیا برود و من زنده باشم، نظر نهایی خود را به شما اعلام می‌کند، ان شاء الله.» (فرهنگ سخنان امام حسین علیه السلام، ص 120; انساب الاشراف، ج 3، ص 151، حدیث 13 .)

صبر در مقابل اهانت به جنازه امام حسن(ع): وقتی مراسم غسل و تکفین امام حسن علیه السلام تمام شد، امام حسین (ع)ر آن نماز گذارد و قصد داشت برادر را در کنار قبر رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم دفن کند. مروان، داماد عثمان، سوار بر قاطری شد و خود را به عایشه رساند و او را تحریک کرد که جلو این کار را بگیرد. اندکی بعد تعدادی از مخالفان به رهبری عایشه صف کشیدند و خطاب به امام حسین علیه السلام گفتند: سوگند به خدا نمی‌گذاریم حسن را در کنار قبر رسول خدا (ع) دفن کنید. امام حسین علیه السلام فرمودند: «اینجا خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله است و تو ای عایشه یکی از همسران نه گانه آن حضرت هستی، که اگر حق تو محاسبه شود به اندازه جایگاه قدم‌های خود از این خانه سهم داری. »

3 . خدمت گزاری

خدمت گزاری در سیره حسین بن علی (ع) / اندیشه سازی

...آن حضرت درباره پاداش و پی آمد خدمت گزاری فرمودند: «من سعی فی حاجة اخیه المؤمن فکانما عبدالله تسعة الاف سنة صائما نهاره قائما لیله؛ (بحارالانوار، ج 74، ص 315، حدیث 73; فرهنگ سخنان امام حسین (ع)، ص 84، حدیث 33 .) کسی که برای برطرف کردن نیاز برادر مؤمنش تلاش کند، گویا خدا را نه هزار سال عبادت کرده است که روزهایش را روزه دار و شب‌هایش را بیدار بوده است.»

گرامی باد روز پاسدار بر آنان که از جنس شهیدان و هم پیمان با حسین(ع) و از نسل فصل سرخ استقامتند.