مقابله با منکرات
61 بازدید
تاریخ ارائه : 5/28/2012 12:19:00 PM
موضوع: تبلیغ

مناسبت قمری:*شهادت حضرت موسی بن جعفر A در این روز به قول شیخ کلینی شهادت حضرت موسی بن جعفر A واقع شده و مشهور 25 این ماه است.

مناسبت شمسی:درگذشت عالم جلیل‌القدر آِیة الله میر سید علی فانی اصفهانی (۱۳۶۸ ش).

سخن روز:مقابله با منکرات

امام هفتم  (ع)افزون بر تلاش‌ها و مقاومت‌هایی که در مقابل جبّاران و حاکمان ستمگر از خود نشان می‌داد، با صبر و بردباری تمام به منکرات و مفاسد اجتماعی در سطح جامعه نیز توجه داشت و با شیوه‌هایی مناسب با آنان مقابله می‌کرد. علامه حلّی در کتاب شریف منهاج الکرامة داستانی را نقل کرده است که نشانگر ایستادگی امام هفتم (ع) در برابر مفاسد رائج و ناهنجاری‌های دینی و اخلاقی بوده است:

«آن روز حضرت از کوچه های بغداد عبور می‌کرد و صدای موسیقی از منزل یکی از اشراف ساکن آنجا، تمام کوچه را پر کرده بود. در آن حال، یکی از خدمت گزاران همان خانه برای کاری به بیرون منزل آمد. امام کاظم Aاز این وضعیت شدیداً ناراحت بود، آن خادم را صدا کرد و پرسید: آیا صاحب این خانه آزاد است یا بنده؟ او گفت: البته که آزاد است. امام فرمود: »لَوْ کانَ عَبْدا لَخافَ مِنْ مَوْلاهُ؛ [راست می‌گویی] اگر او بنده بود، از مولای خود واهمه داشت.

خادم به خانه برگشت و صاحب منزل که بُشر بود و در کنار سفره شراب با رفقایش نشسته بود، پرسید: در بیرون منزل با که صحبت می‌کردی؟ و او سخنان امام را بیان کرد. 

کلمات حیات بخش امام Aآن چنان در اعماق قلب بُشر تأثیر گذاشت که با پای برهنه بیرون دوید و خود را به امام رسانیده و از محضرش عذر خواسته، به دست آن حضرت توبه کرد و بعد از آن، به بُشر حافی موسوم شد و به مقامات عالی معنوی نائل گردید. (منهاج الکرامة، ص 65.)

پیامک روز:اى على: برترين جهاد آن است كه انسان صبح كه برمى‏خيزد درصدد ظلم و ستم به كسى نباشد.