چهار چیز سبب ناکامی
116 بازدید
تاریخ ارائه : 5/22/2012 7:42:00 AM
موضوع: تبلیغ

مناسبت قمری:*وفات سیف الدوله(501 ق)*مرگ سفیان بن عینیه(198 ق)

مناسبت شمسی:انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران (۱۳۷۶ ش).

سخن روز:

چهار چیز سبب ناکامی

روایتی از حضرت علی A نقل شده که فرمود: بر ناکامی‌ها و برگشت روزگار، به چهار چیز استدلال می‌شود (چهار نشانه دارد) :

أ‌) بی‌تدبیری و سوء مدیریت؛ب‌) ریخت و پاش‌های نابجا؛ج کم‌عبرت گرفتن از حوادث؛

د بی‌اندازه فریب خوردن.

قال علی (ع) : «یُستَدَلُّ عَلَی الإدبار بِأربعٍ: سُوءِ التَّدبیر وَ قُبحِ التَّبذیر و قَلَّ الاعتِبار وَ کِثرَةِ الاعتِذارِ».ررالحکم، ص 354.).

شاه بد عاقبت

سلطان محمد خوارزمشاه یکى از معروف‌ترین پادشاهان سلسله خوارزمشاهى است، وى در ایام سلطنت خود فتوحات چشمگیرى داشت اما در برابر سپاهیان مغول روحیه خود را از دست داد و از شهرى به شهر دیگر فرار می‌نمود عاقبت به کنار دریاى مازندران رسید و به یکى از روستاهاى کوچک پناه برد، یکى از مورخین در مورد روزهاى آخر عمر این پادشاه می‌نویسد: به مسجد حاضر می‌شد و پنج نماز جماعت می‌گزارد و جهت وى قرآن می‌خواندند و او می‌گریست و نذرها می‌کرد و با خداوند سبحانه تعالى عهدها تقدیم می‌داشت که اگر سلامت یابد عدل کند... ناگاه مغول بر آن ده هجوم کردند سلطان در کشتى نشست، کسى را تیر باران کردند و جمعى در آب رفتند تا مگر سلطان را توانند بازگردانند. از کسانى که در کشتى بودند شنیدم که می‌گفتند: ما کشتى می‌راندیم و سلطان خود رنجور بود و ذات الجنب بر وى مستولى شده بود. همى گریست و می‌گفت : از چندین زمینهاى اقالیم که ملک خود گرفته امروز دو گز زمین یافت نخواهد شد که در آنجا گورى بکاوند و این بدن بلا دیده را دفن کنند.

گفتند: آنگاه که به جزیره رسید شادى تمام بدو راه یافت، تنها و بیچاره آواره آنجا ماند، خمیگکى مختصر جهت وى زده بودند و روز به روز مرض زیاده می‌شد، و در اهل مازندران جمعى بودند که او را به مأکول مدد می‌کردند و التماس و آرزویى که داشت به وى می‌رسانیدند. آرى در آن روزها هر که خورش می‌آورد توقیعى به منصب بزرگ و اقطاع معتبر به وى می‌داد و بسیار بودى که مردم براى خود توقیع‌ها می‌نوشتند، چه پیش سلطان کاشف یافت نمی‌شد، چون انفاس معدود بر سلطان آخر آمد و هنگام رحلت از این جهان رسید مهتر مهتران او را غسل داد و چادرى که او را در آن به گور نهند دست نداد (کفن یافت نشد) یکى از نزدیکان کفن او را به ضرورت از پیراهن خود تهیه نمود و در این جزیره دفن گردید. (سیرت جلال الدین منکبرنى ص 70.)

پیامک روز:چارلی چاپلین می گوید: افسوس!!.... هر چقدر سعی کردم مردم بفهمند فقط خندیدند.